1A Playoff Pairings

 

Game 1 - Rockford (Christian Life) 40, Hebron (Alden-H.) [Coop] 26

Game 2 - Lena (L.-Winslow) 50, Stockton 26

Game 3 - Galena (H.S.) 35, Warren 6

Game 4 - Dakota 24, Freeport (Aquin) 7

 

 

Game 5 - Toulon (Stark County) 56, Monmouth (United) 27

Game 6 - Polo 42, Ottawa (Marquette) 20

Game 7 - Forreston 53, Fulton (H.S.) 20

Game 8 - Chicago (C. Hope Academy) 30, Princeville 16

 

 

Game 9 - Carrollton 43, Concord (Triopia) [Coop] 6

Game 10 - LeRoy 54, Arthur (A.-Lovington-Atwood-Hammond) 34

Game 11 - Bismarck (B.-Henning) 42, Oakland [Tri-County Coop] 0

Game 12 - Casey (C.-Westfield) 34, Milford [Coop] 29

 

 

Game 13 - Abingdon (A.-Avon) 48, Flanagan (F.-Cornell) [F.-Cornell-Woodland Coop] 12

Game 14 - White Hall (North Greene) 27, Pawnee 16

Game 15 - Arcola 40, Astoria [South Fulton Coop] 7

Game 16 - Camp Point (Central) 21, Greenfield [G.-Northwestern Coop] 8

 

 

 

2A Playoff Pairings
 

Game 1 - Pearl City [Eastland-P.C. Coop] 54, Amboy [A.-LaMoille Coop] 6

Game 2 - Spring Valley (Hall) 33, Knoxville 14

Game 3 - Taylor Ridge (Rockridge) 41, Kewanee (Wethersfield) [A.-Wethersfield Coop] 0

Game 4 - Orion 37, Aledo (Mercer County) 34

 

 

Game 5 - Minonk (Fieldcrest) 53, Mackinaw (Deer Creek-M.) 6

Game 6 - Momence 19, El Paso (E.P.-Gridley) 6

Game 7 - Chicago (Hales Franciscan) 40, Chicago (Uplift) 6

Game 8 - Clifton (Central) 41, Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley) 14

 

 

Game 9 - Carthage (Illini West) 22, Georgetown (G.-Ridge Farm) 0

Game 10 - Athens [Coop] 48, Rushville (R.-Industry) 7

Game 11 - Niantic (Sangamon Valley) [Coop] 13, Villa Grove [V.G.-Heritage Coop] 6

Game 12 - Maroa (M.-Forsyth) 48, Downs (Tri-Valley) 21

 

 

Game 13 - Lawrenceville 32, Nokomis [Coop] 0

Game 14 - Tuscola 28, Shelbyville 19

Game 15 - Johnston City 28, Eldorado 20

Game 16 - Chester 21, Carmi (C.-White County) 8

 

 

 

3A Playoff Pairings
 

Game 1 - Sterling (Newman Central Catholic) 44, Aurora (A. Christian) 21

Game 2 - Oregon 30, Chicago (Raby) 22

Game 3 - Byron 54, Chicago (Bowen) 12

Game 4 - Chicago (Harper) 28, Poplar Grove (North Boone) 10

 

 

Game 5 - Wilmington 49, Paxton (P.-Buckley-Loda) 7

Game 6 - Monticello 45, Elmwood [E.-Brimfield Coop] 43

Game 7 - Tolono (Unity) 34, Peru (St. Bede) 18

Game 8 - St. Joseph (S.J.-Ogden) 48, Erie [E.-Prophetstown Coop] 34

 

 

Game 9 - Williamsville 45, Hillsboro 14

Game 10 - New Berlin [Coop] 42, Decatur (St. Teresa) 28

Game 11 - Carlinville 41, Pleasant Plains 21

Game 12 - Auburn 36, Sullivan [S.-Okaw Valley Coop] 14

 

 

Game 13 - Robinson 31, Newton 7

Game 14 - Marshall 42, Fairfield 38

Game 15 - Nashville 48, Vandalia 39

Game 16 - Mt. Carmel 48, Anna (A.-Jonesboro) 7

 

 

 

4A Playoff Pairings
 

Game 1 - Rockford (Lutheran) 63, Chicago (Payton) 0

Game 2 - Herscher 21, Kankakee (McNamara) 18

Game 3 - Johnsburg 42, Aurora (Central Catholic) 39

Game 4 - Chicago (Phillips) 24, Plano 6

 

 

Game 5 - Elgin (St. Edward) 31, Rock Island (Alleman) 12

Game 6 - Coal City 40, Mendota 14

Game 7 - Manteno 48, Evergreen Park 19

Game 8 - Dixon (H.S.) 28, Richmond (R.-Burton) 19

 

 

Game 9 - Bloomington (Central Catholic) 68, Greenville 43

Game 10 - Canton 45, Effingham (H.S.) 38

Game 11 - Quincy (Notre Dame) 41, Stanford (Olympia) 0

Game 12 - Rochester 65, Mt. Zion 35

 

 

Game 13 - Carterville 28, Breese (Mater Dei) 20

Game 14 - Roxana 47, Freeburg 21

Game 15 - Belleville (Althoff Catholic) 41, Columbia 35

Game 16 - Herrin (H.S.) 56, Murphysboro 21

5A Playoff Pairings
 

Game 1 - Geneseo 30, Belvidere (H.S.) 20

Game 2 - Park Forest (Rich East) 20, Chicago (North Lawndale Charter) 14 (OT)

Game 3 - Arlington Heights (St. Viator) 41, Chicago (Urban Prep/Englewood) 0

Game 4 - Sycamore (H.S.) 55, Chicago (Westinghouse College Prep) 0

 

 

Game 5 - Woodstock (Marian) 42, Chicago (Solorio Academy) 0

Game 6 - Sterling (H.S.) 31, Burlington (Central) 20

Game 7 - Joliet (Catholic Academy) 48, Burbank (St. Laurence) 13

Game 8 - Lombard (Montini) 56, Chicago (DuSable) 8

 

 

Game 9 - Morris 21, Normal (University) 14

Game 10 - Mahomet (M.-Seymour) 27, Washington 7

Game 11 - Metamora 35, Champaign (Central) 18

Game 12 - Peoria (H.S.) 40, Decatur (MacArthur) 24

 

 

Game 13 - Springfield (Sacred Heart-Griffin) 49, Jerseyville (Jersey) 7

Game 14 - Marion (H.S.) 41, Waterloo (H.S.) 7

Game 15 - Highland 57, Mattoon 26

Game 16 - Taylorville 21, Troy (Triad) 14

 

 

 

6A Playoff Pairings
 

Game 1 - LaGrange Park (Nazareth Academy) 56, Rockford (Boylan Catholic) 28

Game 2 - Chicago (King) 24, Antioch 17

Game 3 - Lake Forest (H.S.) 42, Belvidere (North) 21

Game 4 - Glen Ellyn (Glenbard South) 31, Riverside (R.-Brookfield) 7

 

 

Game 5 - DeKalb 21, Aurora (Marmion Academy) 20

Game 6 - Darien (Hinsdale South) 38, Crystal Lake (Central) 15

Game 7 - Lake Villa (Lakes) 38, Crystal Lake (Prairie Ridge) 14

Game 8 - Wheaton (St. Francis) 26, Grayslake (North) 24

 

 

Game 9 - Lemont (H.S.) 28, Harvey (Thornton) 0

Game 10 - Yorkville 21, Crete (C.-Monee) 19

Game 11 - New Lenox (Lincoln-Way West) 28, Chicago (Morgan Park) 0

Game 12 - Oak Lawn (Richards) 38, Oak Forest 0

 

 

Game 13 - Peoria (Notre Dame) 42, Galesburg (H.S.) 7

Game 14 - Chatham (Glenwood) 31, Champaign (Centennial) 14

Game 15 - Normal (Community West) 40, Springfield (Southeast) 14

Game 16 - East St. Louis (Sr.) 40, Peoria (Richwoods) 19

 

 

 

7A Playoff Pairings

 

Game 1 - Cary (C.-Grove) 52, Skokie (Niles North) 14

Game 2 - St. Charles (North) 34, Rolling Meadows 22

Game 3 - Geneva 41, Arlington Heights (Hersey) 27

Game 4 - Rockton (Hononegah) 35, Rockford (Auburn) 14

 

 

Game 5 - Oak Park (Fenwick) 17, Highland Park 10

Game 6 - Mundelein (Carmel) 42, Machesney Park (Harlem) 28

Game 7 - Addison (A. Trail) 7, Lake Zurich 3

Game 8 - Libertyville 47, Chicago (Lincoln Park) 0

 

 

Game 9 - New Lenox (Providence Catholic) 45, Quincy (Sr.) 8

Game 10 - Chicago (St. Rita) 35, Plainfield (East) 21

Game 11 - Wheaton (W. Warrenville South) 17, Frankfort (Lincoln-Way North) 10 (OT)

Game 12 - Normal (Community) 42, Plainfield (North) 34

 

 

Game 13 - Frankfort (Lincoln-Way East) 42, New Lenox (Lincoln-Way Central) 7

Game 14 - Burbank (Reavis) 17, Lansing (Thornton Fractional South) 7

Game 15 - Chicago (Mt. Carmel) 21, Batavia 16

Game 16 - Belleville (West) 24, Bradley (B.-Bourbonnais) 7

 

 

 

8A Playoff Pairings
 

Game 1 - Lincolnshire (Stevenson) 21, LaGrange (Lyons) 17

Game 2 - Wilmette (Loyola Academy) 37, Gurnee (Warren) 20

Game 3 - Winnetka (New Trier) 24, Glenview (Glenbrook South) 14

Game 4 - Chicago (Curie) 46, Chicago (Taft) 6

 

 

Game 5 - Glen Ellyn (Glenbard West) 34, Palatine (Fremd) 14

Game 6 - Palatine (H.S.) 39, Huntley 17

Game 7 - Park Ridge (Maine South) 54, Skokie (Niles West) 21

Game 8 - Barrington 39, Oak Park (O.P.-River Forest) 15

 

 

Game 9 - Aurora (Waubonsie Valley) 21, Aurora (Metea Valley) 14

Game 10 - Naperville (Central) 34, Chicago (Brother Rice) 21

Game 11 - Chicago (Simeon) 28, Downers Grove (South) 7

Game 12 - Hinsdale (Central) 28, Lisle (Benet Academy) 11

 

 

Game 13 - Oswego (H.S.) 31, Joliet (West) 7

Game 14 - Bolingbrook 35, Chicago Heights (Bloom Twp.) 0

Game 15 - Edwardsville (H.S.) 28, Belleville (East) 14

Game 16 - Flossmoor (Homewood-F.) 41, Naperville (Neuqua Valley) 20

2014 Highschool Football 1A - 8A Playoff Pairings

First Round

1A Playoff Pairings

 

Game 17 — #1 Rockford (Christian Life) (10-0) at #5 Lena (L.-Winslow) (7-3) (map), Sat., Nov. 8, 2:00 pm

Game 18 — #2 Galena (H.S.) (8-2) at #6 Dakota (6-4) (map), Sat., Nov. 8, 1:00 pm

Game 19 — #4 Polo (8-2) at #1 Toulon (Stark County) (10-0) (map), Sat., Nov. 8, 3:00 pm

Game 20 — #3 Chicago (C. Hope Academy) (9-1) at #2 Forreston (9-1) (map), Sat., Nov. 8, 5:00 pm

 

 

Game 21 — #8 LeRoy (8-2) at #1 Carrollton (10-0) (map), Sat., Nov. 8, 1:00 pm

Game 22 — #5 Casey (C.-Westfield) (9-1) at #4 Bismarck (B.-Henning) (9-1) (map), Sat., Nov. 8, 2:00 pm

Game 23 — #2 Abingdon (A.-Avon) (10-0) at #10 White Hall (North Greene) (8-2) (map), Sat., Nov. 8, 1:00 pm

Game 24 — #6 Camp Point (Central) (9-1) at #3 Arcola (10-0) (map), Sat., Nov. 8, 2:00 pm

 

 

2A Playoff Pairings

 

Game 17 — #4 Spring Valley (Hall) (8-2) at #1 Pearl City [Eastland-P.C. Coop] (10-0) (map), Sat., Nov. 8, 2:00 pm

Game 18 — #2 Taylor Ridge (Rockridge) (9-1) at #6 Orion (7-3) (map), Sat., Nov. 8, 1:00 pm

Game 19 — #4 Momence (9-1) at #1 Minonk (Fieldcrest) (10-0) (map), Sat., Nov. 8, 2:00 pm

Game 20 — #3 Clifton (Central) (9-1) at #7 Chicago (Hales Franciscan) (7-3) (map), Sat., Nov. 8, 1:00 pm

 

 

Game 21 — #8 Carthage (Illini West) (6-4) at #5 Athens [Coop] (7-3) (map), Sat., Nov. 8, 1:00 pm

Game 22 — #7 Niantic (Sangamon Valley) [Coop] (7-3) at #6 Maroa (M.-Forsyth) (7-3) (map), Sat., Nov. 8, 1:00 pm

Game 23 — #1 Lawrenceville (9-1) at #5 Tuscola (8-2) (map), Sat., Nov. 8, 3:30 pm

Game 24 — #3 Chester (9-1) at #2 Johnston City (9-1) (map), Sat., Nov. 8, 2:00 pm

 

 

3A Playoff Pairings

 

Game 17 — #4 Oregon (6-4) at #1 Sterling (Newman Central Catholic) (10-0) (map), Sat., Nov. 8, 7:00 pm

Game 18 — #3 Chicago (Harper) (7-3) at #7 Byron (6-4) (map), Sat., Nov. 8, 1:00 pm

Game 19 — #1 Wilmington (10-0) at #5 Monticello (7-3) (map), Sat., Nov. 8, 2:00 pm

Game 20 — #3 St. Joseph (S.J.-Ogden) (9-1) at #2 Tolono (Unity) (9-1) (map), Sat., Nov. 8, 1:00 pm

 

 

Game 21 — #1 Williamsville (10-0) at #5 New Berlin [Coop] (8-2) (map), Sat., Nov. 8, 1:00 pm

Game 22 — #2 Carlinville (9-1) at #6 Auburn (8-2) (map), Sat., Nov. 8, 1:30 pm

Game 23 — #4 Marshall (7-3) at #1 Robinson (9-1) (map), Sat., Nov. 8, 1:00 pm

Game 24 — #3 Mt. Carmel (8-2) at #2 Nashville (8-2) (map), Sat., Nov. 8, 1:00 pm

 

 

4A Playoff Pairings

 

Game 17 — #8 Herscher (8-2) at #1 Rockford (Lutheran) (10-0) (map), Sat., Nov. 8, 4:30 pm

Game 18 — #5 Chicago (Phillips) (9-1) at #4 Johnsburg (9-1) (map), Fri., Nov. 7, 7:00 pm

Game 19 — #7 Coal City (8-2) at #2 Elgin (St. Edward) (10-0) (map), Sat., Nov. 8, 2:00 pm

Game 20 — #6 Dixon (H.S.) (8-2) at #3 Manteno (9-1) (map), Sat., Nov. 8, 1:00 pm

 

 

Game 21 — #4 Canton (8-2) at #8 Bloomington (Central Catholic) (6-4) (map), Sat., Nov. 8, 1:00 pm

Game 22 — #3 Rochester (8-2) at #2 Quincy (Notre Dame) (8-2) (map), Sat., Nov. 8, 2:00 pm

Game 23 — #1 Carterville (10-0) at #5 Roxana (8-2) (map), Sat., Nov. 8, 1:00 pm

Game 24 — #7 Belleville (Althoff Catholic) (7-3) vs. #3 Herrin (H.S.) (9-1) at Belleville (Lindenwood U.) (map), Sat., Nov. 8, 7:00 pm

5A Playoff Pairings

 

Game 17 — #8 Park Forest (Rich East) (7-3) at #1 Geneseo (10-0) (map), Sat., Nov. 8, 1:00 pm

Game 18 — #13 Arlington Heights (St. Viator) (6-4) at #12 Sycamore (H.S.) (6-4) (map), Sat., Nov. 8, 1:00 pm

Game 19 — #15 Woodstock (Marian) (6-4) at #10 Sterling (H.S.) (7-3) (map), Sat., Nov. 8, 1:00 pm

Game 20 — #6 Lombard (Montini) (7-3) at #3 Joliet (Catholic Academy) (8-2) (map), Sat., Nov. 8, 1:00 pm

 

 

Game 21 — #4 Mahomet (M.-Seymour) (8-2) at #8 Morris (6-4) (map), Sat., Nov. 8, 3:00 pm

Game 22 — #3 Peoria (H.S.) (9-1) at #2 Metamora (9-1) (map), Sat., Nov. 8, 1:00 pm

Game 23 — #4 Marion (H.S.) (8-2) at #1 Springfield (Sacred Heart-Griffin) (10-0) (map), Sat., Nov. 8, 2:00 pm

Game 24 — #3 Taylorville (9-1) at #2 Highland (9-1) (map), Fri., Nov. 7, 7:00 pm

 

 

6A Playoff Pairings

 

Game 17 — #1 LaGrange Park (Nazareth Academy) (10-0) vs. #9 Chicago (King) (8-2) at Chicago (Gately Stadium) (map), Sat., Nov. 8, 1:00 pm

Game 18 — #13 Lake Forest (H.S.) (7-3) vs. #5 Glen Ellyn (Glenbard South) (8-2) at Lake Forest (West Campus) (map), Sat., Nov. 8, 4:30 pm

Game 19 — #2 DeKalb (9-1) at #10 Darien (Hinsdale South) (8-2) (map), Fri., Nov. 7, 7:00 pm

Game 20 — #6 Wheaton (St. Francis) (8-2) at #3 Lake Villa (Lakes) (9-1) (map), Sat., Nov. 8, 3:00 pm

 

 

Game 21 — #4 Yorkville (8-2) at #1 Lemont (H.S.) (10-0) (map), Sat., Nov. 8, 6:00 pm

Game 22 — #3 Oak Lawn (Richards) (9-1) at #2 New Lenox (Lincoln-Way West) (9-1) (map), Sat., Nov. 8, 2:00 pm

Game 23 — #1 Peoria (Notre Dame) (10-0) at #5 Chatham (Glenwood) (7-3) (map), Sat., Nov. 8, 2:00 pm

Game 24 — #2 Normal (Community West) (8-2) at #6 East St. Louis (Sr.) (6-4) (map), Sat., Nov. 8, 2:00 pm

 

 

7A Playoff Pairings

 

Game 17 — #1 Cary (C.-Grove) (10-0) at #9 St. Charles (North) (8-2) (map), Sat., Nov. 8, 2:00 pm

Game 18 — #5 Rockton (Hononegah) (9-1) at #4 Geneva (9-1) (map), Sat., Nov. 8, 2:00 pm

Game 19 — #15 Oak Park (Fenwick) (6-4) at #10 Mundelein (Carmel) (7-3) (map), Sat., Nov. 8, 4:00 pm

Game 20 — #3 Addison (A. Trail) (9-1) at #11 Libertyville (7-3) (map), Sat., Nov. 8, 3:00 pm

 

 

Game 21 — #1 New Lenox (Providence Catholic) (9-1) at #9 Chicago (St. Rita) (7-3) (map), Fri., Nov. 7, 7:00 pm

Game 22 — #5 Normal (Community) (8-2) at #13 Wheaton (W. Warrenville South) (6-4) (map), Sat., Nov. 8, 2:00 pm

Game 23 — #7 Burbank (Reavis) (8-2) at #2 Frankfort (Lincoln-Way East) (9-1) (map), Fri., Nov. 7, 7:00 pm

Game 24 — #14 Chicago (Mt. Carmel) (6-4) at #11 Belleville (West) (7-3) (map), Sat., Nov. 8, 3:00 pm

 

 

8A Playoff Pairings

 

Game 17 — #8 Wilmette (Loyola Academy) (8-2) at #1 Lincolnshire (Stevenson) (10-0) (map), Sat., Nov. 8, 1:00 pm

Game 18 — #5 Chicago (Curie) (9-1) at #4 Winnetka (New Trier) (9-1) (map), Sat., Nov. 8, 1:00 pm

Game 19 — #2 Glen Ellyn (Glenbard West) (10-0) at #10 Palatine (H.S.) (8-2) (map), Sat., Nov. 8, 2:00 pm

Game 20 — #6 Barrington (9-1) at #3 Park Ridge (Maine South) (10-0) (map), Sat., Nov. 8, 1:00 pm

 

 

Game 21 — #4 Naperville (Central) (8-2) at #1 Aurora (Waubonsie Valley) (9-1) (map), Sat., Nov. 8, 1:00 pm

Game 22 — #2 Chicago (Simeon) (9-1) vs. #3 Hinsdale (Central) (8-2) at Chicago (Gately Stadium) (map), Sat., Nov. 8, 6:00 pm

Game 23 — #1 Oswego (H.S.) (9-1) at #5 Bolingbrook (7-3) (map), Sat., Nov. 8, 6:00 pm

Game 24 — #3 Flossmoor (Homewood-F.) (8-2) at #2 Edwardsville (H.S.) (9-1) (map), Sat., Nov. 8, 6:00 pm

Second Round